fbpx

Панели за интолеранција на храна со најнова технологија достапни во Авицена Лабораторија

Почитувани клиенти,

Новите тестови се прецизни и сертифицирани тестови од врвен германски производител за детекција на специфични IgG4 антитела.

Избор од 3 панели – секој со по 40 видови храна или состојки од храна, за насочена, брза и ефикасна детерминација, односно има можност за одредување интолеранција на 40, 80 или 120 видови храна одеднаш, по желба на пациентот.
Тестовите се изработуваат со моќен софтвер со најнова технологија за високосензитивна детекција и прецизна и точна интерпретација на резултатите.

Новите панели за интолеранција на храна се следните:

Панел 1:

Ги содржи следните видови храна: Лосос, Бакалар, Харинга, Ракчиња, Школки, Свинско месо, Говедско месо, Пилешко месо, Пченица, Рж, Овес, Пченка, Ориз, Хељда, Амарант, Морков, Целер, Зелка, Лук, Кромид, Грашок, Боранија, Соја, Кикирики, Домат, Краставица, Компир, Синап, Белка од јајце, Жолчка од јајце, Млеко, Козјо млеко, Овчо млеко, Портокал, Банана, Јаболко, Киви, Лешник, Орев, Бадем.

Панел 3:

Ги содржи следните видови храна: Туна, Пастрмка, Северноатлантски бакалар, Харинга, Острига, Ракчиња, Месо од патка, Пилешко месо, Мисиркино месо, Рж, Хељда, Јачмен, Тврда пченица, Просо, Киноа, Глутен, Домат, Кромид, Тиквичка, Зелена маслинка, Леќа, Грашок, Боранија, Млеко, Овчо млеко, Козјо млеко, Банана, Киви, Лимон, Јагода, Ананас, Сончогледово семе, Семе од тиква, Синап, Босилек, Ѓумбир, Кафе, Какао, Шампињони, Ориз.

Панел 5:

Ги содржи следните видови храна: Штука, Сардина, Костреш (риба), Халибут (риба), Еленско месо, Телешко месо, Анасон, Бакла, Спанаќ, Кељ, Модар патлиџан, Цвекло, Шпаргла, Црвен грав, Јапонска трупка (дајкон), Прокељ, Папаја, Јогурт, Моцарела, Павлака, Изварка, Нектарина, Црвена рибизла, Брусница, Грејпфрут, Суво грозје, Црна рибизла, Лубеница, Пекански орев, Бразилски орев, Кокосов орев, Борови семки-пињоли, Макадамиски орев, Морско оревче, Мајчина душица, Жалфија, Семе од коријандер, Ленено семе, Костен, Келп (морска трева).

Цена за избор на 1 панел (40 видови храна): 4200 денари

Цена за избор на 2 панели (80 видови храна): 7900 денари

Цена на 3 панели (120 видови храна): 10500 денари

За подетални информации во врска со панелите контактирајте не на 02 3179 001.